Vztahy mezi entitami 1., 2. a 3. typu, které jsme popsali v 6. kapitole jsou v bibliografickém záznamu často zachyceny tak, že jsou svázány dohromady údaje týkající se jednotlivých entit do jednoho bibliografického záznamu. V záznamu jsou sloučeny například atributy provedení, vyjádření a díla. Vztahy mezi entitami 1. a 2. typu jsou zobrazeny implicitně tak, že je do záznamu vloženo jmenné záhlaví (pro osobu či korporaci). Dále mohou být vztahy určeny vrstvením atributů ve víceúrovňovém záznamu (např. záznamu, který obsahuje údaje o souborném díle i o jeho částech). Vztahy se také mohou explicitně vyjádřit pomocí poznámky (např. přeloženo z anglického originálu vydaného v roce 1999 v Londýně).
Vztahy mohou být rozpoznány, a tedy být informativní pouze tehdy, když jednotlivé entity (subjekty a termíny vztahu) jsou přesně identifikovány. Vztahy mohou být zaznamenány na úrovni, na které se skutečně nacházejí, nebo - v případě, že tento reálný vztah nelze určit - na úrovni obecnější. Pokud nejsme schopni určit vztah provedení a vyjádření, můžeme určit vztah provedení a díla.
8.1 Vztahy mezi entitami v diagramu vysoké úrovně
O těchto vztazích jsme hovořili, když jsme se zabývali entitami jako subjekty predikace. Připomeneme si proto tyto vztahy jen stručně. Kurzívou je zobrazen subjekt a termín vztahu, tučně samotný abstraktně chápaný vztah.Vztahy mezi entitami 1:
Dílo je realizováno pomocí vyjádření. Vyjádření je realizací díla.
Vyjádření je ztělesněno v provedení. Provedení je ztělesněním vyjádření.
Provedení je ilustrováno jednotkou. Jednotka je ilustrací provedení.
Vztahy mezi entitami 1 a 2:
Dílo je vytvořeno osobou, korporací. Osoba, korporace vytváří dílo.
Vyjádření je realizováno osobou, korporací. Osoba, korporace realizuje vyjádření.
Provedení je vyrobeno osobou, korporací. Osoba, korporace vyrábí provedení.
Jednotka je vlastněna osobou, korporací. Osoba, korporace vlastní jednotku.
Věcné vztahy:
Věcné vztah je vztah mezi dílem, jakožto znakovou entitou, a tím, co dílo označuje. Jde o vztah mít za předmět/být předmětem. Subjektem vztahu je dílo, termínem vztahu je jakákloliv entita. Dílo může pojednávat o díle, vyjádření, provedení, jednotce, osobě, korporaci, pojmu, objektu, akci a místu. Pomocí tohoto vztahu se určuje předmět díla, nebo naopak se k určitému předmětu přiřazují díla, která se jím zabývají.
Vztahy mezi entitami v diagramu vysoké úrovně |
8.2 Vztahy mezi entitamy 1 typu
Zde jsou popisovány vztahy, které mohou existovat mezi entitami 1 typu stejné nebo různé úrovně. V levé části tabulky je typ vztahu, v pravé části je typ entity, která v rámci daného vztahu figuruje na místě termínu. Subjekt vztahu zde není vyjádřený, ale z logiky věci by se nacházel vlevo ještě před samotným vztahem. Subjekt a termín vztahu je možné otočit. V některých tabulkách jsou entity-termíny rozděleny do kategorií na závislé (referenční) a nezávislé (autonomní).Vztahy mezi díly:
Vztahy mezi díly |
Vztah celek/část na úrovni díla |
Vztahy mezi vyjádřeními:
Vztahy mezi vyjádřeními téhož díla |
Vztahy mezi vyjádřeními různých děl |
Vztahy celek/část mezi vyjádřeními |
Vztahy mezi dílem a vyjádřením:
Jde o vztahy mezi vyjádřením jednoho díla a jiným dílem. Používá se tehdy, když není možné stanovit vztahy mezi jednotlivými vyjádřeními různých děl. Proto se vztahuje dané vyjádření přímo k dílu. Dílo 1 má pokračování v dílu 2 ve vyjádření 2a. Vyjádření 2a je pokračováním díla 1.
Vztahy mezi provedeními:
Vztahy mezi provedeními |
Vztahy celek/část na úrovni provedení:
Fyzický obsah provedení se člení podobně jako intelektuální obsah vyjádření a díla.
Vztahy mezi provedením a jednotkou:
Vztahy mezi provedením a jednotkou |
Provedení je výsledkem reprodukce určité jednotky.
Vztahy mezi jednotkami:
Vztahy mezi jednotkami |
Rekonfigurace je výsledek rozdělení nebo spojení jednotek, kterým vzniká nová jednotka či jednotky. Reprodukcí jednotky vzniká nová jednotka, která může mít různou formu věrnosti vzhledem k jednotce předchozí.
Vztahy celek/část mezi jednotkami |
Jednotka jako fyzický objekt se skládá z různých částí.
Žádné komentáře:
Okomentovat